Sieťový triakový reguátor výkonu - Diversant Software

Logo DSW
Logo DSW
Logo DSW
Prejsť na obsah

Sieťový triakový reguátor výkonu

Projekty > Elektronické konštrukcie
Triakový regulátor 240V/50Hz 10A
Výkonová časť zapojenia elektronického regulátoru výkonu obsahuje výkonový triak KT728/600 v puzdre TO65 a diak KR206 (ekvivalent DB3) ktorý je zapojený do riadiacej elektróde G triaku. Tento elektronický regulátor je možné s výhodou použiť na reguláciu motora, alebo v primárnom vinutí transformátora nabíjačky pre olovené automobilové batérie. Pre maximálne prúdy I=15A je nevyhnutné namontovať triak na chladič. Niekedy je výhodnejšie použiť špeciálny integrovaný obvod pre riadenie triakov MAA436 ktorý vyrábala Tesla Piešťany. Obvod MAA436 nemá zahraničnú náhradu a preto sa už neodporúča používať v moderných konštrukciách. Samotný regulátor je zdrojom veľkého rušenia, preto sa vyžaduje ešte zapojiť pred triakový regulátor odrušovací filter.

Poznámka.
Diak KR206 je dnes takmer nedostupná súčiastka, jeho ekvivalent s označením DB3 je možné nájsť v každej "úspornej" žiarovke.
Triakový regulátor
Vzhľadom na možné prepätia v rozvodnej sieti je možné predimenzovať použitý triak na vyššie napätie napr. použitím KT728/800, kde je už dostatočná napäťová rezerva.
Logo DSW
Logo DSW
Návrat na obsah